İnsan Kaynakları Sistemi

İnsan Kaynakları Sistemi hangi bölümlerden oluşmakta?

Ücret sistemi hariç olmak üzere, tüm diğer sistemleri kapsamakta ve şirketinizin ihtiyaçlarına göre hazırlanmaktadır.

İyi de biz tam olarak neyi ve nasıl isteyeceğimizi bilemeyebiliriz?

Çok haklısınız. Sizin ihtiyaçlarınızı anlamak ve bir insan kaynakları sisteminden ne beklemeniz gerektiğini anlatmak için lütfen davet ediniz ve size 1 saatlik bir sunum yapalım. Sunum sonucunda hem gerçek ihtiyacınızı belirlemiş hem de sistemi kuracak firmadan neyi ve nasıl istemeniz gerektiği konusunda soru işaretlerinizi gidermiş olursunuz.

Diğer şirketlerden farkınız nedir?

Dünyanın en basit, uygulanabilir, Türk iş yaşamı ve gerçekleriyle uyumlu, ayakları yere basan ve bürokrasiden en uzak insan kaynakları sistemi olduğunu iddia ediyoruz. ( Referans örnek: 6 ayrı şirketten oluşan bir Holding’in Kariyer planı sadece 6 adet A4 sayfası)

Danışmanlık hizmetiniz bitince ne olacak?

Kuracağımız sistem o kadar basit olacak ki, genç ve deneyimsiz bir arkadaşım bile bize gereksinme duymadan kolaylıkla sürdürebilecektir. ( Sistemin başarısı bizim gurur kaynağımız olacağından, gözümüz sürekli üzerinde olacak tabii)

Kaç kişilik bir departmandan söz ediyorsunuz?

Çok özel bir durum söz konusu değil ve beklentileriniz de çok yüksek değil ise en az bir kaç yıl sadece 1 kişi ile yürütülebilecektir. Zaman içinde beklentilerinizin değişmesiyle ek işler ve eleman desteği gerekebilir tabii.

Sistemin kurulması ne kadar sürer?

Ortalama bir süre vermek gerekirse 36 iş gününde. Ayda 4 günlük bir çalışma yeterlidir.

Ekip kaç kişi?

Ben ve şirketinizden bir kişi. Bu kişi daha sonra sistemin yürütümünden sorumlu olacak kişi olmalıdır. Sistem kuruluşunda tarafımdan eğitilecek, genç fakat insan kaynaklarına uygun bir kişi olması yararlı olacaktır.

Raporlama ve bilgilendirme nasıl olacak?

Her aşamada Şirket yönetimine bilgi verilecek, önce onay alınacak ve uygulama daha sonra yapılacaktır.

Çalışanların bilgilenmesi?

Tabii ki. Kurulacak sistemler kimi ne kadar ilgilendiriyorsa o kişilere eğitimler verilecektir.

Başka neler var sistemde?

Sistemin gerektirdiği kariyer planı, performans değerlendirmesi gibi konularda ilgililere verilecek eğitimler, 1-2 gruba dönük “yönetim ve profesyonellik eğitimi” de bu sistem içinde tarafımızdan verilecektir.

Şimdi ne yapmamız gerek?

Beni arayın :))

Beni arayın :))

Beni arayın :))