Farklı sonuçlar için

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamayız

Davos’ta gelecek 25 yılda ilk 500’e giren firmaların sadece üçte birinin ayakta kalabileceği, gelecek on beş yılda ise 10 şirketin dokuzunun krize gireceği öngörülmüştü.

“İnternet of things” yani şeylerin interneti, daha türkçesi ile birbiriyle iletişim kurabilen, konuşan makinalar, sistemler ön plana çıkacak, internet hayatın doğal bir parçası olarak neredeyse görünmez olacakmış.

Tüm bunlardan hareketle de, çözülmesi gereken on bir ana sorun üzerinde tartışılmış. Bunların içinde ekonomik büyüme, çevre ve kaynak güvenliği, sağlığın geleceği, gıda ve güvenliği, küresel finansal sistemler, uluslararası güvenlik ve işbirliği ve internetin geleceği gibi konular da var tabii.

Gene konuşulan yeni bir işbirliği formülü var ki o da şöyle: Birlikte var olabilmek için birlikte konuşmak, birlikte koordine etmek ve birlikte iş ve işbirliği yapmak. Yani artık bölgesel ya da yerel değil, küresel düşünmek ama yerel hareket etmenin önemi vurgulanmış.

Tüm bu konuşmalara, tartışmalara insan kaynakları gözüyle baktığımız zaman da, almamız gereken mesaj açık aslında. Artık bizim de eleman profilimizi değiştirerek, farklı düşünebilen, farklı iş yapma biçimlerine sahip, teknolojiyi bilen ve kullanan insanlara ihtiyacımız var demektir.

Tıpkı yıllar önce Tom Peters’ın dediği gibi : “İşletmelerin artık elemana değil, iş bitirici, yetenekli, uzman, fark yaratan insanlara ihtiyacı var. İşletmelerin ihtiyacı olan şey, işyerine gelip ortalama iş üretenler değil, nerede olursa olsun, yüksek kalitede iş ve hizmet üreten insanlardır”